Zeytinyağı alırken nelere dikkat edilmelidir?

İlk olarak satın alınacak zeytinyağının üretim tekniğinin incelenmesi gerekiyor, "Erken hasat ve soğuk sıkım" özelliğini arayın. Zeytinyağını mucize besin yapan, onun sağlığa faydalı bileşenleri yani ‘polifenol’ içeriğidir. Polifenoller erken hasat döneminde en yüksek düzeydedir, ağaçtaki zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalır, içindeki yağ miktarı artar. Zeytinin doğru işlenmesi için ayrıca soğuk sıkım yapılması ve mümkün olduğunca az su kullanılması gereklidir. Çünkü polifenoller, uçucu ve suda çözünür yapıdadır, sıcak sıkım ve su ile yapılan sıkımlarda kolayca suya karışmakta ve yok olmaktadırlar. Erken hasat edilmiş ürünler soğuk sıkım ile işlendiğinde sağlık için çok faydalıdır.

 

İkinci olarak zeytinyağının satın alınmadan önce koklanması gerektiğini dile getiren Alan, "Zeytin kokusu sanılanın aksine zeytinyağında istenmeyen bir kokudur ve meyvenin fazla beklenerek sıkıldığını anlatır. Kokladığınızda mutlaka meyvemsi bir koku almanız, kötü koku almamanız gerekir. Taze meyve, taze çimen kokularını çağrıştıran ürünleri tercih edin. Pastel boya veya yağlı boyayı çağrıştıran kokular var ise bu yağın beklemiş olduğunu gösterir.

 

Üçüncü önemli nokta zeytinyağının tadı. Zeytinyağını tadın ve dilinizin üzerinde hafifçe hava ile gezdirin. İyi bir zeytinyağının dilinizin yanlarında acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi oluşturması gerekir. Bu yakıcılığın asitle herhangi bir ilgisi yoktur, içinde yüksek miktarda antioksidan olduğunu gösterir. Zeytinyağının sağlığa faydası, onarıcı ve gençleştirici etkisi buradan gelir.

Zeytinyağını satın alırken ürünün rengine bakılarak karar verilmemesi gerekiyor. Yağın rengi ürünün kalitesini ifade etmez. Piyasada içerisine belirli maddeler eklenerek rengi değiştirilen hileli ürünler bulunmaktadır. Renk kriteri seçimde yanıltıcı olabilir.

 

Son olarak markası ve etiketi olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylı ürünlerdir. Satın alacağınız ürünün etiketini okumadan almayın. Zeytinyağının üretim ya da hasat yılı, dolum tarihi, son kullanma tarihi, coğrafi işaretini, elde edildiği zeytin çeşidini ve bölgesini etiket üzerinde arayın. Dolum tarihi yerine hasat yılını sorgulayın. Satın alacağınız zeytinyağının pet şişe yerine mutlaka koyu renkli bir cam şişede olmasına dikkat edin. Çünkü zeytinyağı şişesinden geçen ışık, ürün içindeki maddelerin çok kısa sürede bozulmasına sebep olur. Zeytinyağındaki asit değerinin düşüklüğü zeytinyağının ne kadar iyi işlendiğine dair iyi bir göstergedir. En önemlisi ise zeytinyağının bekledikçe bozulup işlevini kaybeden bir ürün olduğunu unutmayın. Tercihen aldığınız ürünü çok fazla bekletmeyin, en kısa süre içinde tüketin.

Zeytinin yetiştiği bölge tadını etkiler mi?

Değişen güneşlenme süresi, sıcaklıklar, yağışlar ve nispi nemin ve rüzgarların, yağın kimyasal bileşiminin oluşmasında varyete kadar etkili olduğu araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Soğuk bölgelerde meyve yavaş olgunlaşır, olgunlaşma uzar ve don tehlikesi ile kötü odunsu tatta yağ elde edilmesine neden olur.

 

Güney bölgelerde ise daha kıvamlı bir yağ elde edilir. İlkbaharda su noksanlığı genellikle çiçek oluşumunu olumsuz etkiler. Meyvelerde ise buruşmaya ve dökülmeye neden olur. Bol yağış ise daha akıcı yağ verimine sebep olur. Yüksek klorofil nedeni ile acılaşmaya dayanıklı hoş-hafif kokulu yağ elde edilir.

 

Killi topraklarda yetişen zeytinlerin yağı koyu renkte olur. Körfez yöresinde aynı çeşit hakim olmasına rağmen, ağır toprakların hakim olduğu Havran yöresinde hafif çakıllı toprakların hakim olduğu Ayvalık yöresine göre daha koyu renkli yağlar elde edilir.

Erken hasat ile olgun hasattan üretilen zeytinyağlarının kullanımları ve özellikleri bakımından farkları nedir ?

Erken hasat, eylül ayı sonunda başlayıp kasım ayı başına kadar rengi tamamen yeşil olan zeytinlerin hasat edilmesidir. Ortaya çıkan yağın acılığı, yakıcılığı ve meyvemsiliği yüksek, asit oranı düşüktür. Olgun hasat ise, rengi pembe, mor zeytinlerin kasım ayı ortasında başlayıp ocak ayına kadar hasat edilmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan yağ erken hasada göre daha soft bir tada sahiptir, asit oranı ise nispeten daha yüksektir. İçerik bakımından erken hasat zeytinyağı daha kıymetli ve zengin olduğu için çiğ tüketilmesi tavsiye edilirken, olgun hasattan üretilen zeytinyağı yemeklerde kullanım için daha uygundur.

Soğuk sıkım nedir?

Üretim esnasında zeytin hamuruna hiçbir ilave yapmadan sadece mekanik olarak zeytin hamurunun ısıtılmasıyla (25-28 derece aralığında) yapılan sıkım işlemine soğuk sıkım denir Nasıl sağlıklı bir insan vücudu 36-37 derece ise, zeytin meyvesinin ağaç dalındaki iç sıcaklığı 25-28 derecedir. Kendi sıcaklığında sıkım yapılmalıdır ki, zeytinin içerisindeki oleik bileşenlerin tamamı zeytinyağına da geçebilsin.

Soğuk sıkım zeytinyağı nasıl kullanılmalıdır?

Soğuk sıkım zeytinyağlarının içeriğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için kullanma esnasında da ısıl işlem görmemesi gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar az yağda pişirdiğiniz yemeğinize servis esnasında istediğiniz kadar çiğ yağ ilave etmeniz daha doğru olacaktır.

Polifenol değerimiz nedir?

Homeros Olive Oil İpekyolu Anadolu Premium Natürel Sızma Zeytinyağlarımızın polifenol değeri 250-400 arasında değişmektedir.

Zeytinin içerisindeki polifenol değeri neye göre değişiyor?

Zeytinin içerisindeki polifenol değeri hem zeytinin çeşidi hem de üretimin kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Zeytinyağı, zeytin ne kadar yeşilken sıkılırsa o kadar yüksek polifenol elde edilebilir. Bazı üreticiler zeytinyağının içerisindeki polifenol değerini yükseltmek için üretim sırasında zeytinin içerisine yaprağını da ekliyorlar ancak zeytinyağının tadı çok daha acı ve yakıcı oluyor. Zeytinyağının daha acı ve yakıcı olması kaliteli olduğu anlamına gelmez.

Sızma ile riviera zeytinyağı arasındaki fark nedir?

Natürel sızma zeytinyağı; zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, sızdırma, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, berrak, yeşilden sarıya değişebilen renkte, kendine özgü tat ve kokuda olan doğal halinde tüketilebilen, fiziksel filtrasyon dışında hiçbir işleme tabi tutulmadığı için meyve suyu olarak da adlandırılan, serbest yağ asitliği maksimum % 0,8’dir. Kimyasal ve duyusal özellikleri nedeni ile natürel sızma veya natürel birinci olarak tüketilemeyen zeytinyağları rafinasyon işlemine tabi tutularak, zeytinyağında renk pigmentleri, kötü tat ve koku bileşenleri ve serbest yağ asitliği alınarak tat ve kokusu olmayan rafine zeytinyağı elde edilir. Riviera zeytinyağı rafine zeytinyağı ve natürel birinci zeytinyağının paçalı bir zeytinyağıdır. İçerisinde iki farklı sınıfta zeytinyağı bulunmaktadır.

Zeytinyağı kızartmada kullanılır mı?

Kızartmayı sağlık açısından önermesek de kızartma için kullanılması en doğru olan yağ, zeytinyağıdır. Diğer yağlara baktığımızda kritik sıcaklık dereceleri tereyağı için 110°, margarin için 150°, soya yağı için 170°, ayçiçek yağı için 170°, zeytinyağı için 210°, yer fıstığı yağı için 220° ve palm yağı için 240 derecedir. Bu tabloya baktığımızda ev kullanım şartlarında 200 dereceyi geçemeyeceğimizi göz önünde bulundurarak kızartma için kullanılması gereken en uygun yağın zeytinyağı olduğunu görmekteyiz.
 

Zeytinyağında tağşiş nedir?

Tağşiş; ürünlere temel özelliğini veren öğelerin ve besin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılmasını veya miktarının değiştirilmesini veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılmasını ifade eder. Örneğin zeytinyağının içerisine herhangi bir bitkisel yağ karıştırma veya kanola, pamukyağı vb. bitkisel yağları zeytinyağı adı altında satılmasıdır.

Herhangi bir tüketici tağşişi kendisi anlayabilir mi? Anlayamazsa ne yapmalıdır?

Tüketicinin anlaması zor bir konudur. Tüketici güvendiği markalara yönelmesi gerekmektedir. Marka bir güvencedir.

Homeros Olive Oil, İpekyolu Anadolu Zeytinyağları, hem kendi bahçelerimizdeki zeytinlerimizden hem de güvenilir yerel çiftçilerden temin edilen zeytinlerden elden edilen Premium Kaliteli zeytinyağıdır, güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır?

Zeytinyağının dört ana düşmanı ısı, ışık, oksijen ve nemdir. Bu dört unsuru göz önünde bulundurarak 13- 18 derecede, karanlık (ışık almayan yerde), hava boşluğu kalmayacak şekilde ağzı sıkıca kapalı, tercihen cam ya da teneke ambalajlarda, nemden uzakta saklanmalıdır. Bu koşullar sağlandığı takdirde zeytinyağı iki yıl tazeliğini koruyacaktır.

Gerçek zeytinyağı donar mı?

Zeytinyağının +4 derecenin altında kristalize olması beklense de bu kesinlikle bir saflık kriteri değildir. Çünkü, kristalleşmenin birçok etkeni vardır. Yağ elde edilirken kullanılan zeytinin cinsi, elde etme tekniği, yetişme ortamı (düzlük, yamaç, taşlık vs), iklim, saklama koşulu, bekleme süresi gibi birçok etken bulunmaktadır. 

Gerçek zeytinyağı ne renk olmalıdır?

Renk de donma derecesi gibi zeytinyağında bir saflık kriteri değildir. Zira aynı etkenlerden dolayı zeytinyağının renginde farklılıklar görülebilmektedir. Yeşil ya da altın sarısı olması kalitesini etkilemez.

Aldığım ürün ne zaman teslim edilir?

Normal şartlar altında, İstanbul içindeki teslimatlar kargoya verildikten sonra 24 saat içinde; İstanbul dışı teslimatlar ise (kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte) 2-3 gün içinde yapılır. Eğer ürün tedarik sürecinde herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri temsilcilerimiz e-posta, telefon ve sms yoluyla sizi bu durum hakkında bilgilendirir.

Akşam verdiğim siparişler ne zaman kargoya verilir ?

Saat 15.00 sonrası verdiğiniz siparişleriniz ertesi gün kargoya verilir.

Hangi kargo şirketi ile çalışmaktasınız?

Anlaşmalı olarak MNG Kargo ile çalışmaktayız.

Kargo işlemleri için ücret ödeyecek miyim?

Homerosoliveoil.com'dan yapacağınız 150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti ödemezsiniz. 150 TL altındaki siparişler 15 TL olarak ücretlendirilmiştir.

İade kargosu için ücret ödeyecek miyim?

Siparişinizi size teslim eden anlaşmalı olduğumuz kargoyu tercih etmeniz durumunda kargo ücreti ödemezsiniz. İade için bunun dışında bir kargo şirketini tercih etmeniz durumunda, kargo ücreti müşteri tarafından karşılanır.

Kapıda ödeme seçeneği var mı?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Haftasonu ve tatil günlerinde verdiğim siparişler ne zaman kargoya verilir ?

Haftasonu ve tatil günlerinde verdiğiniz siparişler takip eden ilk iş günü içinde kargoya verilir. Cumartesi ve Pazar günleri hariç saat 15:00'a kadar olan siparişler aynı gün kargo yapılır.

Kampanya dönemlerinde ürünüm ne zaman kargoya verilir ?

Kampanya dönemlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kargoya verilme süresi 2-4 iş günü gün arasında değişmektedir.

Siparişlerimin sevkiyat durumunu nereden takip edebilirim?

Hesabım bölümündeki "Siparişlerim" sayfasından tüm siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Siparişimi tamamladıktan sonra kargo bilgilerimi nasıl takip edeceğim?

"Siparişlerim" sayfasından ilgili siparişinizi görüntüleyip "Kargom Nerede" linkine tıklayarak statüsünü görebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiği anda tarafınıza e-mail ile bilgi geçilecektir.

Siparişim ben yokken eve gelmiş ne yapmalıyım?

Kargo firması siparişinizi belirtmiş olduğunuz adrese teslim eder. Adresinizde bulunmamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinize dair bir not bırakır. Üç gün içerisinde paketinizi kargo şubesinden almamanız durumunda siparişiniz Homeros Olive Oil depolarına geri döner.

Kargonuzu alırken nelere dikkat edilmeli ?

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen hem dış ambalajını, hem de içini kargo personelinin yanında açarak kontrol ediniz. Kargonun ezik, yırtılmış, kırılmış, paslı vb. gibi hasarlı olduğu durumlarda, kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı tutturunuz ve bu tutanakla birlikte, kargoyu teslim almadan iadesini isteyiniz. Teslim aldığınız ürünlerin orijinal ambalajlarını atmayınız. İade veya değiştirme yaparken bu orijinal ambalajla geri gönderiniz.